Wojna walutowa Wschód-Zachód rozpoczęta!

Co jakiś czas przeglądam różne instrumenty w poszukiwaniu miejsc do zagrywek na nich. Od dłuższego czasu jednym z „oczekujących” wykresów była para walutowa USDCNH (dolar amerykański do chińskiego juana).

To co zobaczylem wczoraj wprawiło mnie w zdumienie: nastąpiła potężna eksplozja kursu usd/cnh. I to na wzmożonym wolumenie. Dzisiaj powtórka z rozrywki…

USDCNH - wojna walutowa rozpoczętaSkoro wykres pary walutowej USDCNH rośnie tzn, że albo dolar się umacnia, albo juan traci na wartości. Szybkie spojrzenie na wykres indeksu dolara amerykańskiego i nic większego tam nie widać. Zatem to chiński juan musi być źródłem zamieszania! I dopiero zaczęłem poszukiwać informacji w mediach… okazało się, że Ludowy Bank Chin zdewaluował juana.

Czyli rozpętała się na dobre Pierwsza Globalna Wojna Walutowa! Wschód kontra Zachód. A rozpętali ją wcale nie chińczycy, którzy wręcz zostali do tego zmuszeni, co zachodnie mocarstwa. Najpierw USA tworzą programy typu QE, później Europa robi praktycznie to samo swoimi programami pomocowymi, więc wreszcie chińczycy odpowiedzieli na to po swojemu. Trochę inne sposoby, ale uzyskujące ten sam cel: osłabienie swojej waluty by zyskać na konkurencyjności. Wojna walutowa rozpoczęta na dobre, czy to się komuś podoba czy nie. I co więcej, nikt się już z tym nie ukrywa.

Teraz kolej na ruch amerykanów. Cóż takiego niedługo ucznią?

One thought on “Wojna walutowa Wschód-Zachód rozpoczęta!

  1. Tak to można odbierać. Chiny, jak wszyscy, próbują pomagać swojej gospodarce. Jednak realną pomocą może być wzrost siły nabywczej własnych obywateli. Tak samo jest we wszystkich innych przypadkach.

Comments are closed.