2012-02-07 WIG20 i pierwsze oznaki słabości

Spojrzenie na WIG20 (instrument pochodny, CFD) pod kątem krótkoterminowych okresów i działana na nich chmury Ichimoku Kinko Hyo.

Na wykresie 30-minutowym widać, że odkąd 12 stycznia nastąpiło wybicie górą z chmury to stanowiła ona później mocne wsparcie, które do dzisiaj wytrwało. Nawet jak było chwilowe zejście poniżej chmury to zamknięcie było powyżej, a już na pewno nie bylo potwierdzenia w kolejnej świecy. Tak było do dzisiaj…WIG20 m30Dzisiaj kilka 30-minutowych świec było poniżej chrmury. W końcówce wybronili i kurs zamknął się powyżej, ale miśki zapęd miały i dlatego radzę uważać krótkoterminowym eLkowiczom.

Od wybicia górą z chmury daje się także zauważyć praktycznie idealny kanał w którym porusza się WIG20. Dzisiaj byli przy jego dolnym ograniczeniu czyli teoretycznie było dobre miejsce na eLkę z małym SL.

Zejście poniżej dzisiejsze minimum byłoby wównoważne z wybiciem dołem z kanału i tym samym jest to dość mocny sygnał sprzedaży.

Za wariantem pesymistycznym dla byków przemawia także dywergencja pomiędzy ciągle rosnącym kursem, a oscylatorami, które nie potwierdzają coraz to nowych szczytów.

Wariant optymistyczny: a może po prostu dzisiejsze zejście poniżej chmury było tylko pułapką ma miśki? 1-godzinny interwał ma się całkiem dobrze i chmura na nim ciągle stanowi silne wsparcie (wręcz jej górna granica).

WIG20 h1

Dopóki kurs nie będzie schodził poniżej chmury na coraz wyższych interwałach to ciągle obowiązują eLki. Dzisiejsza sesja wniosła jednak małe ostrzeżenie, więc zalecam pilnowanie stopów po obu stronach.