Ważne rejony i korelacje na S&P500, DAX30 i złocie (XAUUSD) [2015-08-21]

Ostatni tydzień zakończył się spadkami głównych indeksów światowych i wzrostami złota. Kilka spadkowych dni i media trąbią o bessie oraz większej korekcie na instrumentach „akcyjnych”. A czy ich redaktorzy zauważyli, że zarówno główne indeksy jak i złoto znalazły się obecnie na ważnych wsparciach i z dużym prawdopodobieństwem zmiany swoich tendencji?

Co więcej, powróciła korelacja pomiędzy tymi instrumentami: indeksy spadają a złoto rośnie.

Najpopularniejszy światowy barometr jakim jest amerykański indeks S&P500 zakończył piątkowe notowania w skupisku klastra zniesień Fibonacciego (wewnętrzne 50% + zewnętrzne 161.8% + projekcja 161,8%) wspartego poprzednimi dołkami, a na tygodniach utrzymana została wzrostowa chmura Ichimoku Kinko Hyo:

S&P500 na dzień 2015-08-21Jego europejski odpowiednik, czyli niemiecki indeks DAX30 zakończył piątek na skupisku zniesień Fibonacciego (wewnętrzne 61,8% + zewnętrzne 161.8% + projekcja 100%) wspartego poprzednimi dołkami, psychologicznym poziomem (10000), na tygodniach utrzymana została wzrostowa chmura Ichimoku Kinko Hyo, a na dniach padł dodatkowo sygnał kupna na oscylatorze DTosc:

DAX30 stan na 2015-08-21Natomiast najpopularniejszy surowiec i ponoć najbardziej manipulowany instrument na świecie jakim jest indeks cen złota wyrażony w dolarach amerykańskich (xauusd) w piątek doszedł do klastra Fibonacciego (wewnętrzne 38,2% + 61,8%) będącego jednocześnie Węzłem DiNapolego, równości zasięgów korekt 1:1 (projekcja 100%), obszaru poprzednich dołków oraz rejonów lokalnych linii trendu:

XAUUSD (złoto) stan na 2015-08-21Jeśli powyższe wsparcia dla indeksów i opór dla złota faktycznie zadziałają to powinniśmy być świadkami zmiany kierunku tych instrumentów co najmniej na ~kilkanaście dni. A potem… kolejna zmiana, ale tym razem na zdecydowanie dłuższy okres (~miesiące).

Może się sprawdzi, a może i nie, któż to wie?

Nie ukrywam, że mój podstawowy scenariusz dla złota już od roku zakłada jego spadki w rejon ~1015 by następnie przez długie miesiące rosnąć. Natomiast indeksy pozostają dla mnie wielką niewiadomą… Jeśli powyższy scenariusz zadziała i indeksy faktycznie zaczną teraz rosnąć to zakładam, że będą to robić do czasu aż złoto zmieni swój kierunek, nawet z możliwością bicia szczytów. A jeśli tak się stanie to… później będzie upadek z wysoka, mocny upadek… chyba 😀

Dodane wieczorem 2015-08-24:

Niestety spadki w dniu dzisiejszym zanegowały powyższe scenariusze na indeksach 🙁  Jedynie złoto jak na razie się ostało… Prawdę mówiąc po południu miałem jeszcze nadzieję na wyciągnięcie wartości indeksów i paradoksalnie na dodatkowe sygnały kupna w postaci olbrzymich pinbarów, ale obecne już w zasadzie nocne poziomy temu przeczą, więc po prostu stwierdzę tylko, że superważnym wsparciem dla S&P500 i DAX30 są obecnie dołki z października 2014 roku. Ich przełamanie to raczej obwieszczenie bessy…

9 thoughts on “Ważne rejony i korelacje na S&P500, DAX30 i złocie (XAUUSD) [2015-08-21]

 1. Ja mam podobny scenariusz co do S&P500 – teraz chwilowy powrót w okolice wywalczonych szczytów, a potem mega-zwała. DAXa nie rozpatrywałem. Złoto na razie tylko obserwuję, już myślałem że to czas na wzrosty, ale wstrzymałem się z zakupem jeden dzień i okazało się, że dobrze zrobiłem – teraz poczekam sobie jeszcze trochę.

  1. Na złocie od dłuższego czasu mam wystawioną eLkę, ale z niższych poziomów. Zakładam, że pogłębią dołek i dopiero tam wejdę. Czaiłem się z S&P500 i DAX30, ale niestety przez ostatnią wyższą zmienność po prostu nie było mnie stać na wystawienie eLek z logicznym małym stopem, bieda 😀

 2. No dobra, kości zostały rzucone. Kupiłem paczuszkę złota – na tyle małą, żeby ewentualny dalszy spadek nie spowodował mojego bankructwa. 😀

  1. A ja uparcie przedłużam ważność mojego zlecenia z jeszcze niższych poziomów, ale to miałaby być dłuuugoterminowa pozycja 🙂 Zacznę rozważać jego anulację dopiero po trwałym przebiciu sierpniowego szczytu gdyż w mojej układance ma on ważne znaczenie.

   1. …a ja uparcie czekam niżej.
    Ponoć pieniądze płyną do cierpliwych, czy jakoś tak, może sprawdzę czy to prawda 😉

 3. Hi there to all, it’s truly a fastidious for me to go to see this website, it consists of precious
  Information.

 4. Właśnie w tej kwestii autor otworzył mi oczy, teraz muszę sobie na nowo przemyśleć temat

Comments are closed.