Kupować czy sprzedawać ZŁOTO ? [2012-12-28]

Koniec roku sprzyja wywagacjom na temat długookresowych prognoz zachowania różnych instrumentów, a jednym z najczęściej przedstawianych walorów jest złoty kruszec (gold). Warto go teraz kupić? A może cena złota jest wyśrubowana i w poprzednim roku był jego wieloletni szczyt?

Wg metodologii Ichimoku Kinko Hyo kurs złota jest w trendzie spadkowym w interwale dziennym, nijakim na tygodniach i wzrostowo na miesiącach. I właśnie pozbycie się tej nijakości może dać odpowiedź co do zachowania złota w dłuższym czasie i dlatego obecnie polecam obserwację zachowania kursu w interwale tygodniowym, tym bardziej, że jest w rejonie silnych wsparć.

Złoto - interwał tygodniowyTygodniowa nijakoś wynika z tego, że kurs złota jest w chmurze Ichimoku, czyli można uznać to za coś w rodzaju konsolidacji – dopóki się z niej nie wybije to może kluczyć kosząc obie strony. Dopóki kurs nie wybije się ze wspomnianej chmury nie zalecam nabywania jakichkolwiek średnio i długoterminowych pozycji.

W interwale dziennym złoto jest w zdecydowanym trendzie spadkowym będąc poniżej wszystkich linii Ichimoku i poniżej ważnej średniej MA200, co sugeruje dalsze spadki.

Najważniejszym wsparciem wydaje się rejon 1621-1631 gdzie jest obecnie skupisko wielotechnicznych wsparć:

 • dolne ograniczenie chmury Ichimoku
 • tygodniowa średnia MA100
 • Punkt Docelowy DiNapolego
 • równość ostatnich impulsów korekcyjnych (1:1)
 • szczyty z kilkumiesięcznej konsolidacji z połowy roku

Co ciekawe, zgodnie z metodologią Joe DiNapoli’ego obszar ten jest wzmocniony tzw. Zgodnością, czyli w tym przypadku zrównaniem Punktu Docelowego (PD) z węzłem 61,8%.

Punkty cenowe wyznaczające Poziomy Docelowe:

 • A=1796,02
 • B=1672,5
 • C=1754,65

Kolejne Poziomy Docelowe (Take Profit):

 1. BPD=1678
 2. PD=1631 -> to jest Zgodność z węzłem
 3. DPD=1555

Wskazany obszar wsparć jest dobrym miejscem na pozycję długą (Long) na złocie (mocne skupisko wsparć i mały StopLoss). Zagranie takie jest zgodne z długoterminowym interwałem miesięcznym na którym panuje ciągle trend wzrostowy.

Gdyby to runęło to ostatecznym wsparciem dla zachowania byczego długoterminowego nastawienia na kursie złotego kruszca będzie majowy dołek (1527) który wydaje się dobrym miejscem na długoterminowe stopy. Po drodze ważne mogą się okazać także rejony 1550 wynikające z półtorarocznej lini wsparcia (przy okazji potencjalna podstawa gigantycznego trójkąta, który jak na razie jest ciągle w mocy) i powrotu do przebitej linii oporu/wsparcia (górne ograniczenie wspomnianego trójkąta).