f.WIG20 – Ichimoku i Dinapoli w obronie oraz oRGR w ataku [2013-06-03]

Na f.WIG20 (CFD na kontrakt na WIG20) jutro będzie chwila prawdy i albo kurs powróci do wzrostów, albo zacznie się pogłębianie korekty. Drugi wariant z korektą jest wielce prawdopodobny, gdyż w ten sposób odbyłoby się testowanie ważnych obszarów technicznych i zebranie siły przed dalszymi wzrostami.

W interwale dziennym kurs f.WIG20 jest w trendzie wzrostowym wg Ichimoku Kinko Hyo i w przypadku wystąpienia korekty bardzo mocnym wsparciem jest w chwili obecnej górne ograniczenie chmury. W rejonie tym jest także Zgęszczenie wg metodologii DiNapolego oraz poprzednie szczyty/zamknięcia. Skupisko tylu wsparć wydaje się dobrym miejscem dla pozycji L o ile kurs znalazłby się w tym rejonie (~2380).

WIG20 wg Ichimoku, DiNapoli i oRGRInwestorzy z pewnością widzą prowzrostową formację Odwóconej Głowy z Ramionami (oRGR) i taki ruch powrotny będący jej testowaniem byłby tym bardziej wskazany. SL proponuję pod dołkiem z 23 maja. Zejście niżej spowodowałoby zanerowanie oRGR oraz walkę z dolnym ograniczeniem chmury Ichimoku, czyli właścicie zanegowanie formacji pod które gramy. Dla osób które nie mogą zobie pozwolić na tak odległy StopLoss proponuję bardzo zachowawcze SL poniżej Kijun-sen (niebieska linia na wykresie).

Na TakeProfit proponuję zasięg formacji oRGR lub przynajmniej obserwację kursu w tamtych okolicach i ewentualne podwyższenie SL w zależności od sytuacji.

Propozycja:

 •   L=2380
 • SL=2315
 • TP=2550

Stosunek zysku ro ryzyka dla proponowanego zagrania wynosi 2,6:1 czyli nie jest źle 😉

9 thoughts on “f.WIG20 – Ichimoku i Dinapoli w obronie oraz oRGR w ataku [2013-06-03]

 1. Mam trochę inną koncepcję:

  TP – 2550 pkt
  L – 2288 pkt(w moim przypadku system wygenerował taki sygnał kupna)
  SL – 2375 pkt

  Zapraszam na mojego bloga i zachęcam do wypowiedzenia się na ten temat. Poruszam tam głównie analizę WIG20. Niedługo również będę przedstawiał sygnały mojego systemu.

  Pozdrawiam Krispek

  1. L nie miało być u Ciebie na 2388? Chyba, że Twoj system już wcześniej dał sygnał kupna i np. teraz tylko przesuwasz SL…

   Z grubsza podobne rejony 🙂 SL z premedytacją zaproponowałem większy (wspominając także o mniejszym), ze względu na fakt, iż w wyższych interwałach gram zleceniami i nauczony doświadczeniem wolę wyższy SL niż wybity intradayowo. Moje analizy są głównie na CFD czyli pochodnych kontraktów i przez to mogą się delikatnie różnić od rzeczywistych wartości konktraktów. TP podany pod oRGR.

 2. tak, właśnie 2288, bardzo szybki sygnał kupna, dokupiłem kolejną „porcję” kontraktów kiedy W20 poszedł w kierunku północnym o 1/2 ATR 20-dniowego. aktualnie czekam i bacznie obserwuję, liczę na odbicie przy poziomach 2390-2400.

  Na CFD nie gram, ale bardzo chętnie się o nich czegoś nowego dowiem, będę tu często wpadał. U mnie analizy wideo zawsze po tygodniu. W piątek lub sobotę 🙂 Zapraszam

  1. No to gratuluję uchwycenia dobrego kursu 🙂
   I polecam obserwację ~2585 za 2-3 tygodnie – jeden z moich podwariantów zakłada wówczas w tych okolicach decydującą walkę (na dzień dzisiejszy, choć to wydaje się mało prawdopodobne, to na spadki).

   Osobiście wpisy robię w miarę wolnego czasu lub sytuacji na giełdzie, czasami po prostu nie ma o czym pisać, przynajmniej wg stosowanych przeze mnie technik. CFD (Contract For Difference) to w zasadzie zwykły instrument pochodny (np. od kontraktu na WIG20) tylko wg mnie bardziej podatny na przeklamania brokerów (coś jak forex u części MarketMakerów), jednak miewa też dobre cechy (np. nabywanie akcji z całego świata bez użerania się z zagranicznmi skarbówkami, brak wygasania jak kontrakty czy mniejsze wymogi odnośnie depozytu), zależy jeszcze od brokera i osobistych preferencji, przynajmniej na razie po prostu wygodniej mi się na tym gra.

 3. a z jakiej platformy korzystasz jeśli można spytać? Ja gram na Bossie, muszę się zorientować czy jest tam możliwość zawierania kontraktów CFD na W20.

  Co do W20 dokładnej linii, na której dojdzie do starcia byków z niedźwiedziami nie mam pojęcia, sądzę, że okolice 2550 pkt jak najbardziej realne do osiągnięcia, a po nich głębsza korekta.

  1. Z różnych platform/brokerów korzystam, ale jeśli chodzi o CFD na WIG20 to z Admiral Markets. Ogólnie to polecam bardziej rzeczywiste kontrakty gdyż na nich są mniejsza możliwości przekłamań. CFD ma tę zaletę, że depozyt może być np. 10-krotnie niższy i można mniejszymi stawkami grać czy np. 1 punkt to 1 zł a nie 10 zł. Przeglądnij jeszcze oferty innych biur maklerskich czy brokerów, bo tu gdzie mam to akuratnie na WIG20 jest duży spread, a u innych wiem, że przynajmniej połowę niższe miewają, a w któtkoterminowej grze to ma spore znaczenie.

 4. Niejako po rozszerzenie bieżącej analizy f.WIG20 zapraszam na blog Alberta gdzie przedstawiłem warianty alternatywne -> http://longterm.pl/?p=3347

  Chodzi mi jeszcze po głowie pewnien scenariusz wzrostowy (z zasięgiem na ~2800), ale poczekam z nim na określenie się kursu i ewentualne zanegowanie powyższych rozpisek.

 5. rozumiem, ale to chyba jedyna zaleta kontraktów CFD tak? Że nie trzeba (w przeciwieństwie do kontraktów terminowych) przenosić się z jednej serii na drugą? Bo np mniejszy depozyt nie znaczy wiele jak dla mnie. Można grać większą ilością kontraktów, ale ja i tak ryzykuję tylko 3% swojego kapitału. Kolejna sprawa, jak tam z płynnością? Kontrakty futures na W20 są chyba najbardziej płynnym instrumentem na polskiej giełdzie, co natomiast z kontraktami CFD?
  Pozdrawiam Krispek.

  1. Niezupełnie. Poczytaj specyfikację instrumentów u brokerów gdyż każdy może mieć inne (m. in. dlatego CFD uważam za „oszukane” instrumenty i ogólnie bardziej polecam rzeczywiste nadzorowane kontrakty). Np. w Admiralu CFD na S&P500 nie wygasa, ale na WIG20 i owszem (nie zweryfikowałem gdyż do tej pory nie miałem w tym okresie na WIG20, na S&P500 tak). Tak więc zależy na czym chcesz grać i czy spełnia to Twoje oczekiwania.

   Mniejszy depozyt wg mnie ma zaletę gdyż umożliwia lepsze zarządzanie pozycjami. Np. w koszcie 1 kontraktu bierzesz kilka CFD i na kilku różnych TP zamykasz, zależnie od stylu gry i zasad prowadzenia pozycji.

   Nie słyszałem o problemach z płynnością dla CFD i nie zauważyłem tego a grałem na różnych (głównie na kontrakty i akcje). Jeśli chodzi o CFD na WIG20 to sporadycznie to wykorzystuję ze względu na niekorzystne warunki jakie są u mojego brokera (duży spread czy bardzo duża wymagana odległość od SL i TP praktycznie uniemożliwiająca daytrading). Z indeksów gram głównie na S&P500, które ma bez porównania lepsze warunki.

   Odsyłam do brokerów po więcej info, nie jestem na bieżąco, ale ich oferty się zmieniają i to raczej na korzyść.

Comments are closed.