Korektę na S&P500 czas zacząć? [2013-01-23]

W dniu wczorajszym kurs kontraktu na S&P500 dotarł do bardzo ważnego długoterminowego oporu w postaci górnego ograniczenia potencjalnego kanału. Dzisiaj ważność tego oporu została potwierdzona. Czyżby korekta na f.S&P500 się rozpoczęła?

Jeśli przez kilka dni wczorajsze maksimum nie zostanie pokonane to i owszem, przynajmniej korekta się należy. Tym bardziej, że obszar ten jest skupiskiem oporów:

  • wspomniana linia potencjalnego kanału
  • Punkt Docelowy DiNapolego, licząc do listopadowego dołka
  • dywergencje pomiędzy maksimami oscylatorów, a wartością kursu
  • potencjalny klin zwyżkujący, z większym prawdopodobieństwem wyjścia z niego dołem

Gdyby podane skupisko zawiodło to decydująca długoterminowa bitwa powinna rozegrać się w rejonie 1620, gdzie przebiega linia oporu pociągnięta po długoterminowych szczytach kursu S&P500. Wzbicie się ponad tę linię byłoby bardzo mocnym długoterminowym sygnałem kupna negującym wszystkie warianty spadkowe. Najlepiej, aby taki wyczyn był spektakularny, czyli aby przebicie było jednym zdecydowanym ruchem, np. pod wpływem jakiegoś ważnego wydarzenia.Korekta na S&P500?

Na chwilę obecną technicznie większe prawdopodobieństwo realizacji ma jednak wariant korekcyjny, który już się rozpoczął lub nastąpi to na dniach. Jeśli faktycznie niedługo rozpoczną się spadki to po ich charakterze będzie można oceniać czy to tylko pokazana korekta, czy coś większego. Ewentualny spadek poniżej 1200 punktów mógłby wyzwolić wariant spadkowy aż o połowę wartości S&P500 co na pewno byłoby globalnie odczuwalne i nie mam pojęcia jakie wydarzenie mogłoby wyzwolić aż taką przecenę.

Commercial na S&P500Za wariantem spadkowym przemawia także fakt powiększania w ostatnim czasie krótkich pozycji przez największych graczy, tzw. Commercial. Co prawda na wersji mini S&P500 widać spadek ich zaangażowana w pozycje krótkie, ale na 5-krotnie większym pełnym indeksie S&P500 nie tylko wzrastają pozycje któtkie, ale także widać coraz większe oddalenie w posiadanych pozycjach w porównaniu do innych, mniejszych, graczy rynkowych.

One thought on “Korektę na S&P500 czas zacząć? [2013-01-23]

  1. Ostatnimi czasy najwięksi gracze powiększają swoje pozycje na rynku, mimo to spada ich zaangażowanie, co może dziwić każdego na co dzień obserwującego rynek specjalistę w tej dziedzinie. Już kilkanaście dni temu było widoczne rosnące z biegiem czasu oddalenie w posiadanych pozycjach, zwłaszcza patrząc na innych graczy. To się niestety będzie pogłębiać.

Comments are closed.