Majstersztyk Fibonacciego na GBPUSD [2013-12-10]

GBP/USD od pół roku znajduje sie w trendzie wzrostowym patrząc na tę parę walutową w interwale dziennym. Mimo to radzę zacieśniać eLkowiczom Stop Lossy, a co najmniej zachować ostrożność i po najmniejszej oznace słabości przynajmniej zredukować wielkość swojej pozycji.

Dlaczego tak uważam? Otóż kurs zbliża się do zniesienia zewnętrznego Fibonacci’ego 168,1% licząc jego zasięg od ostatniej korekty. Obszar ten bywa bardzo często miejscem zwrotnym, chociażby krótkotrwałym, ale na tyle ważnym, że warto je uwzględniać w swoich zagraniach i wyliczeniach dla Take Profit.

GBPUSD - fibomajstersztykTo czy może to być mała czy większa korekta to się dopiero okaże. W wyższych interwałach (np. miesięcznym widocznym w ramce na rysunku) widać, że kurs GPBUSD wyszedł górą z formacji trójkąta, co teoretycznie jest sygnałem siły. Pamiętajmy jednak, że wyżej są mocne skupiska oporowe stref S/R i S/D i jeśli już to dopiero tam może zostać rozegrana długoterminowa bitwa.

Cały pokazany układ można także rozpisać w postaci 5 falowego impulsu wg Teorii Fal Elliotta i jeśli pokazana rozpiska jest prawidłowa to obecniej jesteśmy w jej ostatniej impulsowej 5-ej fali.

Przykład pokazuję bardziej edukacyjnie gdyż widać na nim synergię mierzeń różnych technik pomiarów Fibonacciego (cenowe, czasowe, cenowo-czasowe -> tzw. dynamiczna wibracja). Szczególny fibomajstersztyk powstał w oznaczonym miejscu (4 wg rozpiski falowej), gdzie spotkały się trzy zniesienia 50% (po cenie od ostatniego bezkorekcyjnego ruchu, po czasie i po przekątnej ceny z czasem). W miejscu tym wypadł także koniec sekwencji korekcyjnej fali 4, na którą składała się geometria 1:1 (a=c), czyli 100% równości obu podruchów.

Oczywiście po fakcie fajnie się oznacza takie rzeczy, ale po to pokazuję, aby próbować coś takiego wychwytywać w trakcie ich powstawania. Przed faktem tylko ostrzegam eLkowiczów 😉

2 thoughts on “Majstersztyk Fibonacciego na GBPUSD [2013-12-10]

  1. i znów mam tendencyjne pytanie
    kto to eLkowicz? 😳
    p.s. Te świece to chyba po szkoleniu u p.Marka 😆

    1. Akuratnie ten wpis nie ma nic wspólnego ze szkoleniem u Marka. Chodziło mi w nim głównie o pokazanie, że liczenie geomerii w różnych wariantach bywa przydatne np. do potwierdzenia ważności pewnych rejonów. Zdecydowana większość osób stosuje wyłącznie pomiary ceny, tutaj dodany został także czas. Wpis raczej dla bardziej zaawansowanych fibomaniaków. Opis jest im zbędny, z rysunku wyczytają o co mi chodzi 😉 Najważniejszy jest tak naprawdę rysunek, a w opisie podałem dodatkowo kilka technik które potwierdzają podany scenariusz.

      Świece to tylko domyślny układ szablonu w programie i w tej analizie nie ma znaczenia (równie dobrze mógł być liniowy, słupkowy czy dowolny inny).

      Wyjaśniajac pojęcia:
      – eLkowicz = osoba posiadająca pozycję długą (ang. Long, na wzrosty)
      – eSkowicz = osoba posiadająca pozycję krótką (and. Short, na spadki)

Comments are closed.